Sport PDF Ispis E-mail

Hercegovac je sportsko središte općine i ovdje se nalazi većina sportskih udruga koje uspješno djeluju. Tu se svakako ističe NK Hajduk Hercegovac koji ima bogatu i uspješnu tradiciju i povijest, a trenutno se natječe u 1. ŽNL, iako je igrao i u višim rangovima. Drugi nogometni klub na prostorima općine je Lasta Palešnik koja sudjeluje u 2. ŽNL. Uz njih je tu i ŽNK "Opća Opasnost" Hercegovac. Osim ovih nogometnih klubova, u sklopu osnovne škole uspješno djeluje i Školski sportski klub "Dinamo" Hercegovac, koji ima predstavnike u različitim županijskim natjecanjima u momčadskim i pojedinačnim sportovima.

Ostale sportske udruge, klubovi i društva na prostoru općine Hercegovac su Lovačko društvo "Jelen" Hercegovac, Streljačko društvo Hercegovac, Šahovsko društvo "Braslav Rabar" Hercegovac, ŠRD "Šaran" Ilovski Klokočevac i nedavno osvnovan Paintball klub "Slikari" Hercegovac.

Godine 1994. osnovana je Zajednica športskih udruga Općine Hercegovac. Osnovana je sa zadaćom djelovanja na razvitku i promicanju svekolikog sporta, posebice među djecom i mladima, te promicanju odgojnih funkcija sporta, razumijevanju, toleranciji i odgovornosti kroz bavljenje sportom. Moto ZŠU je da mladost predstavlja budućnost, da treba odgajati fizički i moralno zdrave osobe. To je prioritetna zadaća svake sportske udruge. To znači da sport treba biti rasprostranjen na svim razinama i svim socijalnim smjerovima, jer funkcija sporta danas je postala izuzetno važna mladima kao pomoć kojom se moraju othrvati nedaćama suvremenog društva (alkohol, duhan, droga). Ona je temeljna asocijacija klubova s područja Općine Hercegovac i okuplja 6 sportskih udruga (Hajduk, Lasta, Streljačko društvo, Šahovsko društvo "Braslav Rabar", ŠRD "Šaran" i ŠSK "Dinamo"). Udruga je pokrovitelj brojnih sportskih manifestacija kao što su :

  • Indoor Cup, dvoranski nogometni turnir početnika (prva subota u veljači)
  • Proglašenje najboljeg sportaša, sportašice, sportskog kolektiva, sportske nade, kluba mladeži i djelatnika na području Općine (5. veljače)
  • Hercegovčanska mladost (lipanj)
  • Šahovski turnir u povodu Dana Općine (veljača)
  • Općinski nogometni kup
  • Streljački kup (kolovoz)
  • Memorijalni turnir "Krejči-Nađ"
  • ostale manifestacije za koje se ukaže potreba

Tokom povijesti postojalo je još nekoliko istaknutih sportskih udruga koje su s vremenom nažalost ugašene. NK "Mladost" Ilovski Klokočevac osnovan je 1957. godine pod imenom "Radnički", a 1962. godine mijenja ime u NK "Mladost" koje nosi do prestanka rada. Natjecao se u općinskoj ligi, a dvije godine je bio član i višeg ranga. Klupska boja je bila crveno-crna, a sedamdesetih godina bio je na vrhuncu uspjeha kada je ugostio i juniore prvoligaša NK "Dinamo" iz Zagreba. U klubu su igrali igrači iz Ilovskog klokočevca i okolice. Mnogi od njih su svoju sportsku karijeru nastavili u Hajduku iz Hercegovca. Klub je prestao s radom osamdesetih godina.

MNK "Juventus" Velika Trnava je udruga koja se natjecala u II. malonogometnoj ligi, no zbog nedostatka dvorane bila je prisiljena zamrznuti svoj status 2003. godine. Imala je seniorsku i pionirsku ekipu koje su osvajale brojne malonogometne turnire širom Republike Hrvatske. Od bivših nogometnih klubova može se spomenuti i NK "Omladinac" Ladislav.

KK "TPK-Metal" Hercegovac bio je kuglašku klub osnovan 1973. godine na incijativu Osnovne organizacije sindikata "Metala". Iste godine klub se uključuje u redovito natjecanje kuglačkog centra Daruvar, da bi već 1978. i 1979. godine bio momčadski prvak centra. Dobri rezultati postignuti su zahvaljujući poboljšanju uvjeta, izgradnjom automatske dvostazne kuglane u Hercegovcu koja je bila jedina u cijelom kuglačkom međuopćinskom savezu Daruvar-Garešnica-Pakrac. Rezultati su bili odlični i klub je dva puta nastupao i na državnim prvenstvima narodnim načinom, u Zagrebu i Rijeci. Do 1981. godine klub je nosio naziv KK "Metal" da bi ga promijenio u KK "TPK-METAL". Godine 1985. klub osniva žensku ekipu, te pionire i pionirke. Klub je održavao sportsku suradnju sa kuglaškim klubom „Šanov“ iz Šanova iz tadašnje Čehoslovačke. U klubu je svoju igračku karijeru započeo i nekadašnji pojedinačni prvak bivše države Josip Košutić koji je uz pomoć Vladimira Dušeka i Josipa Arefijeva vodio žensku ekipu i mlađe uzraste. Klub je prestao sa radom nakon Domovinskog rata zbog prodaje kuglane koja je stvaranjem PIK "Garešnica" postala vlasništvo HUTR-a Garešnica i tada je automatika demontirana. Mnogi igrači i igračice nastavili su s radom u drugim klubovima.

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1


godina    športaš    športašica    ml.športaš    Športska nada    Djelatnik     Mlada ekipa     klub    ostali

1995    Tomislav
Gladoić
Šah    nema    nema    nema    Josip
Arefijev        ŠŠD
Dinamo    Dušek Vladimir
Ulovac Otto

1996    Slaven
Marenić
nogomet    Nina
Žutina
Šk.sport    -    -    Dragutin
Topčić    -    Hajduk
juniori    Arefijev Josip
Stilinović Darko

1997    Tihomir
Pokopac
nogomet    Željka
Gazica
Šk.sport    -    -    Željko
Ščuković    -    Hajduk
juniori    Volić Božo .Turjak Božo Šmer Josip ,  Hlebec Vladimir

1998    Ivica
Jurčević
nogomet    Ivana Panić
Šk.sport    -    -    Josip
Arefijev    -    SD
Hercegovac    Gladoić Zvonko , Jozipović
Đuro , Stilinović Darko

1999    Srečko
Pleš
ribolov    Valentina
Raić
Šk.sport    -    -    Stjepan
Škreblin    -    ŠŠD
Dinamo    Stilinović Milan
Životno djelo

2000    Tihomir Pokopac
nogomet    Valentina Raić
Šk.sport    -    -    Josip
Arefijev    -    Hajduk
pioniri    Ivanković  Ante
Gladoić  Zoran

2001    Mario
Ulovac
nogomet    Helena
Šelir
Šk.sport    -    Matija
Poredski
nogomet    Josip
Arefijev    -    Hajduk
seniori    Topčić  Dragutin, Teodorović  Milorad , Ena Pereš , Abdulahi Limo , Gresl Stjepan

2002    Đuro
Jozipović
streljaštvo    Helena
Šelir
Šk.sport    Matko
Ognjen
šah    Denis
Kudlač
nogomet    Željko
Ščuković    Hajduk
limači    SD
Hercegovac    Šmer Josip, Pereš Goran , Vanjous Jaroslav

2003    Tin
Cjetojević
nogomet    Ena
Pereš
Šk.sport    Tomislav
Šimon
nogomet    Mato
Poslon
nogomet    Josip
Arefijev    Hajduk
limači    ŠŠK
Dinamo    Marinković Milan
ŠD „Braslav Rabar“,
Hajduk 80 godina

2004    Tihomir Pokopac
nogomet    Ena
Pereš
Šk.sport    Matej
Žgela
nogomet    Tomislav
Oršić
nogomet    Željko Ščuković    Hajduk
limači    Hajduk
seniori    Gladoić Zvonko, Dražić Željko
Gašpar Vinko-živ. djelo

2005    Franjo
Farkaš
nogomet    Katarina
Delač
Šk.sport    Josip
Arland
nogomet    Antonio Tutić
nogomet    Ivica
Poredski    Šahistice
ŠŠK Dinamo    Hajduk    Prekpalaj Filip , Tutić Mile,  Stilinović Darko

2006    Velimir
Topčić
nogomet    Katarina
Delač
Šk.sport    Matija
Šotiček
nogomet    Matej
Leskovar
nogomet    Željko
Ščuković    Šahistice ŠŠK Dinamo    Hajduk    Žunac  Dragan,Kovač Dejan,
ŠŠKDinamo45god.

2007    Robert
Matković
streljaštvo    Katarina
Delač
Šk.sport    Matej
Žgela
nogomet    Mihael
Vrbanc
nogomet    Željko
Slivar    Rukometaši
ŠŠK Dinamo    Hajduk    Stjepan Čegec, Kučera Karlo, KK Slavko Krivski, Milan Marinković,
SD. Hercegovac, Vojta Slavko Životno djelo

2008    Ivan
Fadljević
šah    Sanela
Kudlač
Šk.sport    Tomislav
Šimon
nogomet    Luka
Slivar
nogomet    Željko Ščuković    Hajduk
limači    Hajduk    Željko Buđina, Poredski Matija,Mladen  Havranek, Josip Arefijev  za 35 god. rada u ŠŠD i NK Hajduk Stjepan Arland  (posthumno)

2009    Franjo
Farkaš
nogomet    Josipa Tutić
Šk.sport    Denis
Kudlač
nogomet    Antonio
Mihalić
nogomet    Mile
Marinković    Hajduk
Ml. pioniri    Hajduk    Mile Tutić, Marijan Oršić , Zoran Kramarić , Hrvoje  Duk, Damir Lujanac,  ŠŠD“Dinamo“
Ivan Pokopac –životno
djelo (posthumno)

 

Bicolor template supported by Naturalife Greenworld